Deyrebi Duası

Deyrebi Duası Ve Fazileti

Deyrebi Duası Ve Fazileti

Allahümme ahricna min zulümatilvehmi ve ekrimna bi nuril fehmi veftah aleyna ebvabe fadlike venşur aleyna hazaine rahmetike bi rahmetike ya erhamer rahımiyn* 


Kullarım Beni sana soracak olursa,muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım.Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm.Öyleyse ,onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler.Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (bakara Suresi,186)


Peygamberler Peygamberi Resulu Ekrem Efendimiz Bir kişinin bir şeyi hafızasında tutması için bir dua önerdi.
OKUDUĞU DERSİ ZİHNİNDE TUTAMAYAN okuduğu dersi bir türlü kavrayamayan kimse bu mübarek duayı okursa okuduğu dersi zihninde ALLAH`ın izni ile tutar.

‘ALLAH`ım, bana öyle bir bilgi ver ki onu aklımda tutayım.o bilgi ve ilimle SEN`in emirlerini yapıp,yasaklarından sakınayım.bana bir ilim ver ki sana nasıl yalvaracağımı öğreniyim.Ey mermamet edenlerin en merhametlisi Rabbim! Bana nebilerin anlayışı gibi anlayış, peygamberlerin zekası gibi zeka ver.ALLAH`ım bana rahmetinle büyük meleklerinin kavrayışı gibi kavrayış ver.Ey merhametlilerin en merhametlisi Rabbim! Bana anlayış nuru ver.Beni kötü düşünce karanlıklarından çıkar ALLAH`ım.Rahmet kapılarını bana aç ALLAH`ım.ALLAH`ım okuduğum şeyin en inceliğini anlamam için üzerime rahmetini indir.Ellerimi sana açtım yalvarıyorum,ey merhamet edenlerin en merhametlisi Rabbim.’ (deyrebi,s:172)

HZ.ali efendimiz anlatıyor:

‘Kavrama gücünün zayıflığından şikayet eden hz.Ali`ye ,efendimiz şöyle buyurdu:
-Ya ali,bana cebrail bu dua yı getirip dedi ki:

‘ya Muhammed (as),herhangi bir kulda zihni olarak kavrama gücü zafiyeti bulunduğunda,bir mübarek
duayı temiz bir kabin içine yazar , bir gece dışarıda bırakarak yıldızların altında yatırır, sabah olunca içine yağmur suyu doldurur,aç karna içerse işittiği her şeyi zihninde tutar.

HZ.Ali efendimiz buyurdu:

‘ben bunu yapp üç gün içtim.Muhammed Aleyhisselam`ı müjdeleyici ve sakıındırıcı olarak gönderen ALLAH`a yemin ederim ki,ondan sonra duyduğum he şeyi ezberimde tuttum.'(deyrebi,s:173)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir