DİNİ BAYRAMLARIMIZ

 
 
DİNİ BAYRAMLARIMIZ

Her dinin kendine özgü bayram günleri vardır. Bu günler, o dine inanan insanlar için özel ve önemli günlerdir. “İslam dininde iki bayram vardır. Bunlar, Ramazan Bayram ile Kurban Bayram”dır.

 

RAMAZAN BAYRAMI
 
  Dinî bayramlarımızın ilki Ramazan Bayramı’dır. Ramazan ayında Allah’ın buyruğuna uyarak oruç tutarız. Beş vakit namazın yanı sıra teravih namazı kılarız. Yardıma muhtaç olanlara, kimsesiz ve yoksullara bu ayda daha çok yardım ederiz. Zengin Müslümanlar fitre ve zekâtların bu ayda vererek ihtiyaç sahiplerini sevindirirler. ibadet ve iyiliklerle dolu bir ayın bitiminde Ramazan Bayramı’na ulaşırız.
  Bayram sabah erken kalkılır, bayram namaz› için camiye gidilir. Namaz kılındıktan sonra orada bulunanlarla bayramlaşılır. Evde anne, baba ve aile büyüklerinin elleri öpülür. Büyükler de küçüklere bayram harçlığı veya armağanlar verirler. Akrabalar,komşular, tanıdıklar bayramda birbirlerini ziyaret ederler. İşte Ramazan Bayram, bir ay boyunca oruç tutup ibadet ve iyiliklerde bulunan Müslümanlara Allah’ın bir hediyesidir. Ramazan ayının sonunda üç gün bayram yapılır.
 
Ramazan Bayramı Mübarek Olsun 
Ehli İslamla ümmeti Muhammed’in,
Ramazan Bayramı mübarek olsun.
Namazı kılıp bayramlaşmaya gidin,
Ramazan Bayramı mübarek olsun.
 
Nefsinizi kırıp özde rahatlayın,
Orucun üzerine sevap katlayın.
Büyükleri ziyaret edip kutlayın,
Ramazan Bayramı mübarek olsun.
 
Bayramın önemini dünyada bilin,
Evinizde bayram sevinciyle kalın.
Çocukları severek gönlünü alın,
Ramazan Bayramı mübarek olsun.
 
Her şeyde Allah’ın rızasını güdün,
Eşe dosta varıp kutlamaya gidin.
Ölmüşlerinizi de ziyaret edin,
Ramazan Bayramı mübarek olsun.
 
Yusuf insanları güler yüzlü görsün,
Allah’ı seven bayrama önem versin.
İnsanımız bayramın tadına varsın,
Ramazan Bayramı mübarek olsun.
                             Yusuf Tuna
    
KURBAN BAYRAMI
 
 
  Dinî bayramlarımızdan ikincisi, Kurban Bayramı’dır. Ramazan Bayramından iki ay on gün sonra kutlanır. Ekonomik durumu iyi olan Müslümanlar Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla kurban kestikleri için bu bayrama Kurban Bayramı denir. Kurban Bayramı dört gün sürer. 
  Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde bayram hazırlıklarına başlanır. Evler temizlenir, bayramlık giysiler satın alınır, tatlı ve kurabiyeler hazırlanır. Ramazan bayramında olduğu gibi ilk gün erken kalkılır. Bayramlık giysiler giyilir ve Kurban Bayramı namazı için camiye gidilir. Bayram namazı kılındıktan sonra camide bayramlaşılır. Aile içinde de bayramlaşıldıktan sonra kurban kesilir. Kurban etinden yoksullara da dağıtılarak zengin ve yoksullar arasında dayanışma sağlanır.
  Bütün Müslümanlar, Ramazan ve Kurban bayramlarını sevinç ve coşkuyla kutlarlar. Bu bayramlar herkese neşe ve mutluluk getirir. insanlar sevgilerini, sevinçlerini dost ve akrabalarıyla paylaştıklarından toplumda dostluk, kardeşlik, sevgi ve yardımlaşma duyguları artar. Yoksul ve kimsesizlerin sevindirilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması sebebiyle de toplumda birlik ve beraberlik güçlenir.
DİNİ GECELERİMİZ
 
   Dinimizde önemli say›lan gecelerimiz vardır. Bu gecelerin önemi, o gecelerde gerçekleşen veya gerçekleştiğine inanılan bazı olaylardan kaynaklanır. Ayrıca bu gecelerde minarelerde kandiller yakılır. O nedenle bu gecelere “kandil geceleri” de denir. Kandil gecelerinde Allah’ın bereketi, bağışlaması ve rahmetinin her zamankinden daha çok olduğuna inanılır. 
    
 
  Bu yüzden Müslümanlar, bu geceleri namaz kılarak, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak geçirirler. İsteyenler bu günlerde oruç da tutabilirler. Kandil nedeniyle lokma tatlıları, helva ve simit yapılıp komşulara ve akrabalara dağıtılır. Bu gecelerde hediye vermek ve kandili kutlamak da güzel geleneklerimizdendir.
  Bu geceler, Müslümanların birlik ve beraberliğini pekiştiren, aralarındaki kardeşliği güçlendiren, Yüce Allah tarafından af ve bağışlanmaya vesile olan zaman dilimleridir. Bu sebeple kandiller, Müslümanların sevinçlerini paylaştıkları önemli gecelerdir. Müslümanlarca kutlanan beş kandil gecesi vardır:
 
  • Mevlit Kandili 
  • Regaip Kandili
  • Miraç Kandili
  • Berat Kandili
  • Kadir Gecesi
 
 

 

       MEVLİT KANDİLİ
 
    Mevlit, “doğum ve doğmak” anlam›na gelir. Ay takvimine göre rebiyülevvel ayının on ikinci gecesi Peygamberimizin doğduğu gecedir. Müslümanlar her yıl onun doğduğu bu geceyi Mevlit Kandili olarak kutlarlar. Bu gecede, Kur’an ve mevlit okunur, Peygamberimize salavat getirilir ve bolca dua edilir.
 
      REGAİP KANDİLİ
 
  Ay takvimine göre recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecedir. Bu gecede Allah’ın rahmetinin, bereketinin ve bağışlamasının bol olduğuna inanılır. Bu yüzden, Allah’a çokça ibadet ve dua edilir.
 
      MİRAÇ KANDİLİ
 
 Ay takvimine göre recep ayının yirmi yedinci gecesidir. Bu gecede Peygamberimiz, Allah’ın izni ve kudretiyle Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gitmiş, oradan da Allah katına yükseltilmiştir. Bu olaya “miraç” denir. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır. O nedenle bu gecede Müslümanlar çokça namaz kılarak geceyi değerlendirmeye çalışırlar.
 
     BERAT KANDİLİ
 
  Ay takvimine göre Şaban ayının on beşinci gecesidir. Bu gece, Müslümanlar için bağışlanma ve kurtuluş gecesidir. Müslümanlar bu gecede Allah’tan bağışlanma dilerler. Kendilerine hayırlı, sağlıklı bir ömür vermesi için Allah’a dua ederler.
 
      KADİR GECESİ
 
    Ramazan ayının yirmi yedinci gecesidir. Bu gece, Allah, Peygamberimize Kur’an-ı Kerim’i indirmeye başlamıştır. Allah, Kadir Gecesi hakkında Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır…O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”(Kadir Suresi)
   Kur’an’ın Kadir Gecesi indirilmeye başlanması sebebiyle Müslümanlar bu gecede diğer ibadetlerin yanı sıra çokça Kur’an-ı Kerim okuyarak geceyi değerlendirmeye çalışırlar.
 
Kandil gecelerinde camiler mahyalarla süslenir.
 
NOT: Şu anda ülkemizde kullanılan takvim, güneş sistemine göredir. Bundan başka bir de ay takvimi vardır. Ay takviminin 7, 8 ve 9. ayları dinimizce kutsal sayılan aylardır. Bu aylar sırasıyla recep, şaban ve ramazan aylarıdır. İşte bu üç aya “üç aylar” denir. Mevlit Kandili dışında, diğer dört kandil gecesi üç aylar içerisindedir.
 
Kandillerde;
• Minarelerin ışıkları yakılır.
• Evlerde lokma tatlısı, helva vb. yapılır, kandil simidiyle komşulara ikram edilir.
• Yoksullara yardım edilir.
• Camilerde mevlit okunur.
• Radyo ve televizyonlarda dinî programlar yayınlanır.
• Müslümanlar evlerinde ve camilerde namaz kılar, dua eder, günahlarının bağışlanmasını dilerler.
 
 
                            
KANDİL GECELERİ
Şu mübarek gece,
Birbirinden yüce
Allah’a yaklaşalım,
Bu geceler gelince
Miraç Kandili
Bu mübarek gecede,
Bindi nurdan atına,
Allah’ın peygamberi,
Çıktı Allah katına.
Mevlit Kandili
Mevlit doğum gecesi,
Sevgili peygamberin.
En kutlu gecesidir,
Göklerin ve yerlerin.
Beraat Kandili
Beraat Kandilinde,
Tövbe kabul edilir.
Aklanmış gönüllerle
Yola devam edilir.
Regaip Kandili
Rağbet, dilek demektir,
Regaipse dilektir.
Regaip Kandilinde,
Müslümanlar af diler.
Kadir Gecesi
Kadir Gecesi indi,
Yüce Kur’an-ı Kerim.
Her şeye kadir olan,
Allah’a şükredelim.
                
                                            Gökhan EVLİYAOĞLU
                                     Çocuk ve Dua, s.28.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir