Genç Müslümanların Görevleri nelerdir

Genç Müslümanların Görevleri

Alemlerin Rabbi olan Tanrı ‘a hamdolsun, salat ve slm peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) efendimizin üstüne olsun. Genç dediğimizde aklımıza, yerinde duramayan, zihni ve bedeni devamlı hareketlilik halinde olan, bitmeyen tükenmeyen bir enerji ile lokomotifi çağrıştıran genç erkekler ve kızla gelir. Gençlik öylesine önemlidirki bugün, nerede ise her mecra, tüm kampanyalarını gençlik üstünden yapmaktadır. Toplumsal medya, tv programları, giyim mağazaları, fastfood ürün sahipleri, alışveriş merkezler, nerede ise her sektör senelik planlarını genç nesiller üstünden yapmaktadır. Böylesi, güç unsurları senelik planlarını gençler üstünden yapıyorsa, gençliğin büyük bir potansiyel oluşundandır kanısındayım. Bu büyük projeler kapsamında, gençlerin İslam davası hususunda geri kalmaları elbet düşünülemez, öyleki şimdilerde lakırdısı çokca duyulan deizm düşüncesi ortalıkta dolaşırken, İslama gönül veren genç kardeşlerimizin vitesi bir tık yukarıya atması ihtiyaç duyulan bir zamandan geçiyoruz. Ilk olarak, genç kardeşlerimizin dönemin fitnelerinden olan şucular yada bucular ekseninden çıkması ve tamamı ile ehli İslam sancağının altında toplanıp hareket etmeleri, günümüz gençliğin bilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus olduğuna inanıyorum. Ondan sonra İslamın, gençliğin üstünden bir çıkış yakalayacağını bilerek toplumcu bir hareket şeması içinde yer alıp emek harcaması, genç kardeşlerimizin bilmesini istediğim ikinci hususdur. Şimdi kısa kısa görevleri aktaralım;

1) MÜSLÜMANLIĞI KAVRAMAK 

Genç kardeşlerimizin, kainatın efendisi ve sonsuz risalet davasının sahibi olan Peygamber efendimizin (sav) yoluna sıkaca sarılabilmesi sadece Müslümanlığı iyi bir halde kavramasıyla mümkün olabilir. Müslüman bir genç ALLAH c.c tarafınca nimetlendirildiğini iyi bilmelidir.  ” Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı beğendim. ” (Maide-3) ayetini yaşamının merkezine koyarak yaşamayı ile edinir.

2) DAVAYA CANI İLE BAĞLANMAK

“Onların haberini sana gerçek olarak anlatıyoruz. Onlar Rablerine inanmış gençlerdi. Onların hidayetini arttırmıştık. “(Kehf-13) ayetinde Rabbimiz kıymetli saydığı gençlerden bizlere haber verirken; o gençlerin,devrin zorbalığına ( toplumsal medya, tv, alışveriş merkez çılgınlığı, teog, yks şeklinde imtihan baskısı, okul mobingleri, futbol maçları, dost baskısı) karşı, risalet davası uğuruna, tüm bu yaşananlara karşın davasını terk etmediklerinden ve samimi davranmalarından dolayı övgüyle söz etmesi, genç müslüman kardeşlerimizin unutmaması ihtiyaç duyulan ikinci kaide.

3) ROL MODELLER EDİNMEK 

Önden gidenlerin, yaşamsal pratikleri devamlı oldukça mühim olmuştur.Buna bir nevi tedrisat diyebiliriz. Gençler kendilerine, Kurbanlık İsmail’i, Sadık Yusuf’u, El-Güvenilir Hz. Muhammed’i (sav) Musab Bin Umeyr’i rol model olarak almak zorundadırlar. Bunların haricinde edinilen her türlü rol model kayıştır. Bunların temelinde ise sırayla; teslimiyet, sadakat ve doğruluk,güvenilir ve ahlaklı olma, korkusuzluk ve cesaret yatmaktadır.

4) İSLAMI YAYMA GÖREVİ 

Genç müslümanların bilmesi ihtiyaç duyulan başka mevzu ise islamın karşılıklı münazaralarda üstünlük sağlamanın adı değil, aksine her alanda ergonomik netice elde etmek için, gayretli bir halde emek harcama yapmanın adı bulunduğunu bilmeleri. Bu mevzuyla ilgili, “biz bu işlerden ne anlarız, islam bizim elimizde iyi mi yüklenir? ” seçimi sorular tamamen yersiz sorulardır. Bundan dolayı islam dini hiçbir zaman alimlerin tek elinde olmuş ruhbancı bir din olmamıştır. Hatırlarsak, islamı en oldukça yürüyerek kimselerin tüccarlar, iş adamları, zanaatkar ve sanatkar kimseler olduğu sonucu, tarihsel bir gerçeklik olarak hala durmaktadır. Bu yola giren genç kardeşlerimizin ise uygulaması ihtiyaç duyulan metodu Rabbimiz bizlere şu şekilde açıklamıştır.

“(Ey Tanrı’ın Rasûlü) senin onlara yumuşak davranman Tanrı’ın rahmetinden idi. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın çevrenden dağılır, giderlerdi. Öyleyse onlar(ın kusurları) na bakma, onlar için mağfiret dile…” (Al-i İmran, 159)

Rabbim davasını bilen genç nesillerin kıymetini bilen Müslümanların sayısını artırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir