HIDIRELLES NEDİR? HIDIRELLES DUASI

Bu günlerde herkezin ağzında hıdırellesdir gidiyor. Neler yapılır, nasıl dilek dilenir,nasıl dua edilir gibi konuşmalar oluyor. Benim en çok ilgimi çeken aralarında hidırelles duası oldu.
Hıdırellesle ilgili ufak bir hatırlatma yaptıktan sonra duayı sizlerle paylaşacağım.
(Hıdrellez), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.
İslam coğrafyasına bakıldığında Hıdrellez gününün yoğunlukla Türkiye’de kutlanıldığı görülmektedir.
Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.
6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitipsıcak yaz günlerinin başladığını gösteriyor .
Kısaca: Hızır ve İlyas peygamberin yeryüzünde buluşup darda kalanlara,isteği olanlara, zorluk çekenlere yardım ettiği rivayet edilen gün.Hızır’ın karada,ilyas ’ın denizde hiç umulmayan bir zamanda çıkıp geldiği söylenir.6 mayıs aynı zamanda baharın başlangıcı, bereket ve bolluğa adım atış günüdür. İşte dilek dilerken ve Gül ağacına astıktan sonra edeceğiniz Dua…
Bismillahirahmanirahim
 bin bir adım bir adım
 allah bir adım adım
 kerim kerem allah
 başımda bir duman var
 yardım eyle ya allah
 la ilaha illallah muhammeden resullullah
 yetiş imdadıma hızır ile
 allah birsin sen kulla mişersin
 biz gibi kulların yardımcısı sensin
 hızır deryada erdim murada amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir