Sabırlı Bir Eş Olabilmek, Öfkenizi Yenmek İçin 4 Öneri

Kızgın olduğunuzda kendinizi denetim edemeyeceğiniz benzer biçimde, sabır gösteremediğiniz ne olursa olsun, evlilik, ebeveynlik, iş bulma, arkadaşlık ve en önemlisi din benzer biçimde yaşamınızın birçok alanındaki başarılarınızı engelleyebilir. Bu yazımızda sabırlı bir eş olabilmek için 4 tavsiye üstünde duracağız. Öncelikli kaynağımız olan Kuran ve Sünnetten öfkemizin kontrolü ve sabır için bizi cesaretlendiren oldukça sayıda öneriyi ele alacağız.

“(Resûlüm!) Söyle: Ey inanan kullarım! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Bu dünyada iyilik yapanlara iyilik vardır. Tanrı’ın (yarattığı) yeryüzü geniştir. Yalnız sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir.” (Zümer, 10)

Ebu Hureyre bildirdi: Resulullah şu şekilde söylemiş oldu “Gerçek babayiğit, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği süre nefsine hakim olan kimsedir.” (Buhari, Edeb 102) Huysuzluğunuzu denetim etmekle uğraşıyorsanız, daha keyifli, neşeli ve kontrollü bir kişilik sahibi olmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlara özetlemek gerekirse göz atalım.

Bir Probleminin Bulunduğunu Kabul Et

Normal olarak bir sorununuzun bulunduğunu, kim bilir hatanın sizde bulunduğunu kendinize söylemek istemeyebilirsiniz. Fakat hiddet sorununuza haiz iseniz ilk başta bunu kabul etmeniz çözümün temelini oluşturur. Kendinize şunu açıklayın: “Hayır, benim eşimin benle ilgili şikayetlerini görmezden gelirsem evde hiçbir şey yokmuş benzer biçimde davranmam, çözüm yolu aramamam doğru değil .” Kimi zaman eylemlerinizi haklı gösterme eğiliminiz olabilir. Kendinizi karşılaştığınız durum benzer biçimde bir vakayla karşılaşmasaydınız öfkeli olmayacağınızı söyleyerek avutabilirsiniz. Bu fikir kalıbını değiştirmeniz refah bulmanız ve sabır duygusunu elde etmeniz için mühim adımlardan biridir. Davranışınız için kendinize bir bahane vermeyin. Zayıf düştüğünüzde ve öfkenize yenildiğinizde,  gelecek sefere daha oldukça çaba harcayarak bunun üstesinden geleceğinizi kendinize telkin edin.

Bu değişikliğin bir gecede gerçekleşmediğini anlayın

sabırlı olmak

Sabrın elde edilmesi için süre içinde tutarlı bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Muhtemelen, asi davranışlarınızın kimi zaman istediğizini elde etmede etkili bulunduğunu düşünmüşsünüzdür. Sonuçta, delirmiş benzer biçimde konuşan biriyle başa çıkmak yerine ona istediğini vermek ve uyum sağlamak daha kolaydır. Bu şekilde istediğinizi elde etmiş olabilirsiniz fakat karşınızdaki insanoğlunun gözünde sizin adınıza neler kaybettiğinizi düşünmeye çalışın. Tamamımız çevremizden etkileniyoruz. Öfkenin başkalarını uyarmak için bir vasıta olarak kullanıldığı bir ailede büyüdüyseniz, bu uygulamayı baş etme mekanizması olarak da kullanmayı seçmeniz acayip değildir. Sadece umudunuzu kaybetmeye gerek yok. İnşaAllah, sabrınızın asil niteliğini yakalayabilir ve kızgın duygularınızı denetim edebilirsiniz. Yolun her adımında başarının, başarısızlığa dayandığını ihmal etmeyin. Verimsiz davranış biçiminize geri döndüğünüz her seferinde, onu bir edinim olarak görün. Hiddet Yönetimi Probleminizi Yenmek İçin Yakarış Ederek Tanrı’tan Yardım İsteyin. Sana kolaylaşan bazı şeyler ve başarmak için savaşım etmeniz ihtiyaç duyulan öteki şeyler var. Duruşmalar esnasında sabırlı olmanız, üstünde bir sorununuz var ise, her şeye hakkıyla yetki sahibi olanın yardımına başvurun. Tanrı , kullarından sorunlarımız için kendisinden yardım istememizi söyler. Aslen, yardım istemezseniz onun emirlerini bir öteki bakış açısında yerine getirmemiş olmuş olursunuz. Dua edin, yardım isteyin. Hakikaten size yardım edebilecek tek kurtarıcıya Rabbinize dönün. Peygamber’in söylediklerini not edin. Ebu Hureyre, Hz. Muhammed’in şu şekilde söylediğini bizlere aktarıyor; “Acil etmediği müddetçe herbirinizin duasına icâbet olunur. Sadece şu şekilde diyerek acil eden var: “Ben Rabbime yakarma ettim duamı kabul etmedi.” Tanrı’tan yardım istemekten asla vazgeçmeyin ; bu, devamlı olarak O’nun desteğini aramak suretiyle O’na daha yakınlaşmanızı istiyor olabilir.

Sabırlı olmanın kıymetini bilin

İnsanlar iyi eğitim almak, kaliteli bir iş bulmak ya da iyi bir eş ile evlenmek için niçin fedakarlıklar yapıyor? Bu başarılara ulaşmada yarar görüyorlar. Sabırlı olmanın kıymetini bilmek, sizi daha sabırlı hale getirmek için en zoru göze almak için motive olmanıza destek olabilir. Kur’an ve hadislerden bizlere sabırlı olmanın getirilerini hatırlatan bazı esin verici hususlar şunlardır:

“Tanrı ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonrasında korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Şundan dolayı Tanrı sabredenlerle beraberdi.” (Enfal, 46)

Aramızda kim Tanrı’ın bizimle bulunduğunu bilmek istemez? Ebû Yahya Suhaib bin Sinan şu şekilde der:

Resulullah, “Müminin durumuna hakikaten şaşkınlık edilir. Zira her durumu onun için hayır sebebidir, bu özellik yalnız müminlerde bulunur. Şundan dolayı sevinecek olsa şükreder bu onun için bir hayırdır, başına bir bela gelse sabreder bu da onun için bir hayırdır” dedi. (Müslim, 64)

Bilin ki Tanrı, Çektiğiniz Zorlukların Farkındadır

Bir çok süre, öfkeniz yaşamakta olduğunuz zorlukların bir sonucudur. Bir ihtimal çocuklarınız tüm gün bir yere gitmek isteyip sizi yoruyordur yada kim bilir eşiniz işten eve vardığında sızlanıp durmaktadır. Kim bilir asla durmayan baş ağrılarınız vardır. Öfkeli, incinmiş yada sinirli olduğunuzda, başkalarının iyi mi hissettiğini düşünmeye çalışın. Aşağıdaki hadisleri hatırlayın. Ebu Sa’îd, Ebu Hureyre , Peygamber’in şu şekilde söylediğini bildirmiştir :

“Mü’min kişiye hiçbir bitkinlik, hastalık, kaygı, üzüntü, üzüntü, sorun isabet etmez ki; hatta ayağına batan bir diken bile yoktur ki, onunla günahları silinmesin. “(İbn Hibban, 166)

Başkaları, yaşadığınız zorluğu bilmeyebilir yada düşünebilir. Tanrı en esirgeyendir en acıma edendir. Onun sorunlarınızdan daima haberdar bulunduğunu bildiğinizden dolayı şükredin edin. Öfkenizi denetlemek hayatta elde etmek istediğin en zor hedeflerden biri olabilir. Sadece çaba harcamaya kıymet bir şeydir. En dürüst insanoğlu içinde olmak istiyorsunuz; gerçek bir mümin olmak istiyorsunuz; Tanrı’ın yanınızda olmasını istiyorsunuz öfkenizi denetlemek ve sabrınıza ulaşmak için elinizden gelenin fazlasını yapın, böylece bolca oranda ödüllendirileceksiniz.

Sabredenlerin mükafatını, yapmakta olduklarının daha güzeliyle vereceğiz. (Nahl, 96)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir